Но започват и да се трупат килограми, да ти е тежко и да се чувстваш тежко и неприятно.
Колкото и апликации да свалиш на телефона и на компютъра, нещата не се получават, ако действително не се вземеш в ръце.
Връщайки се на работа в офиса, се наложи да посвещaвам малко повече време на храната.
Важно е поради няколко причини:
- Контролираш какво ядеш - клетките в нашите тела растат, размножават се всяка секунда. Нашите тела регенерират и за това използват градивни елементи от храната, която получават,т.е. която ние ядем. Ако ги храним с боклуци, не можем да очакваме, че ще имаме здрави, функционални клетки и организъм. Темата е огромна и разбира се, има много мнения по въпроса. Постът е лично мнение и не ангажирам никой с него. Всеки трябва да се интересува, да събира информация и сам да прави заключенията си.
- Имаш план и не мислиш по цял ден какво ти се яде. Намаляваш стреса. Не закусвам преди работа. Не мога да стана и да ям. Трябва ми време. Ако нямам план, около 10 вече мисля какво ми се яде и концентрацията ми намалява. Същото се случва и около 2.30 следобед.
- Въпрос на средства е. Да, по-евтино е да си приготвиш храна вкъщи, отколкото да купуваш. Нито е толкова трудоемко. Да, изисква планиране и малко по-различно пазаруване, но си струва. А с течение на времето, става и доста по-бързо. Може би в България е по-евтино, но тук в Скопие да си поръчаш сандвич, салата или пица на работа ти струва поне 100-150 денари. После ти се прияжда и нещо сладичко. Повечето вендинг машини не връщат ресто. Ако нямаш дребни, започва едно търсене по офиса дали някой има. Накрая си пускаш 3-4 вафли, може би соленки и като знаеш, че имаш в шкафчето, едно по едно изяждаш всичко. И после ти е криво и тежко.
- Ядеш по-разнообразна храна.
- Правиш по-малко отпадъци и използваш по-малко пластмаса. Всички поръчки с храна идват с еднократни опаковки. Използват се много кратко време, а под въпрос е дали по-голямата част от тях се рециклират и дали изобщо стигат до рециклиране.
Неудобството е, че носиш допълнителен багаж към офиса и дрънкаш празни съдове и кутии на връщане. И понякога си ги забравяш на работа.😊
Най-лесно е салата. В последно време ми излизат доста салати с нахут в Instagram и реших да пробвам. Снимките винаги са много примамливи, но понякога рецептите изискват прекалено много продукти, изглеждат ми странни и не ми са по вкуса.
Тази рецепта беше проста - като гръцка салата с нахут 😀 от Instagram профила на Nourishing- Loaded Greek Chickpea Chopped Salad
Продукти
- 1 среден домат, нарязан на парчета
- 1 краставица, нарязана на полукръгове
- 1 зелена чушка на лентички
- 1/4 глава червен лук
- 1/2 консерва изцеден, измит и подсушен нахут
- около 50гр краве сирене
- маслини Каламата на око
- За дресинга:
зехтин, ябълков оцет, сол, сух риган
Бих искала да кажа точни количества за дресинга, както в рецептата, която използвах, но не ме бива в точните мерки. Да кажем, че дресинга е "артистично" докаран на око 😂.
Та, всичко се смесва, слагат се подправките и салатата е готова.
Втората салата с нахут също е някъде от интернет, но не си спомням от къде. Цяла консерва нахут ми е много за едно ядене и с комбиниране на продуктите може да се покрият три дни от планирането на храна за на работа.
Продукти
- Нахут
- Червен боб (двете общо около 100гр)
- малка консерва риба тон
- 3-4 листа марула
- 1/4глава червен лук
- 5-6 маслини
- За дресинга: зехтин, лимонов сок, сол и малко черен пипер
Всичко се смесва и салатата е готова.
Никаква философия! Ако все още имате половин консерва червен фасул, можете и него да го направите на салата за третия ден.😎
В зависимост от сезона двете салати излизат около 10 лева.
Времето за приготвяне също е много относително. Може да се приготвят от вечер, като подправките се сложат в отделен съд и се добавят преди ядене.
Вечер салатата ми се получава за 5 минути, сутрин за 15. 😅 Хубаво, че научно е доказана относителността на времето, обаче чак толкова...
Приятен обяд!